ویژگی های یک پیانوی خوب و استاندارد

ویژگی های یک پیانوی خوب و استاندارد

اگر قصد خرید پیانو دارید، توجه داشته باشید که شما دو انتخاب اولیه دارید که باید تصمیم بگیرید بین پیانوی آکوستیک یا پیانوی دیجیتال البته بهتر است بدانید که درحال حاضر هیچ پیانو دیجیتالی نمیتواند صدای واقعی پیانو آکوستیک را تقلید و به شما ارائه کند مگر در مدل های بالا و گران قیمت دیجیتال که در حال حاضر در فروشگاه پیانو مارکت نیز موجود است ، از این پیانو ها میتوانید برای تمرین و یا آهنگسازی حرفه ای هم استفاده کنید.
برای یک علاقه مند به پیانو که در محیط های آپارتمانی زندگی میکند خرید پیانو دیجیتال قطعا هم اقتصادی تر و هم هوشمندانه تر است که در ادامه به مزیت های آن خواهیم پرداخت بعنوان مثال پیانو دیجیتال نیاز به کوک کردن ندارد، و حمل و نقل و جابجایی آن راحت صورت میگیرد، پیانو دیجیتال فضای کمتری اشغال میکند، میتوانید هدفون گوشی خود را به ان وصل کنید و بدون مزاحمت برای دیگران به تمرین نوازندگی بپردازید! ، امکان اتصال به کامپیوتر و یا گوشی را دارد ، میتوانید بزای تولید سایر صداها از آن استفاده کنید، می شود از آن جهت ضبط مستقیم نت و یا صدای موسیقی استفاده کرد، و از همه مهمتر قیمت پیانو دیجیتال از پیانو آکوستیک بسیار ارزان تر است.
اما در ادامه این مقاله برای شما که قصد خرید پیانو دارید نکات کلیدی را یاد بعنوان چک لیست خواهیم داد که با انتخاب درست بتوانید یک پیانو مناسب یادگیری و یا نوازندگی حرفه ای انتخاب کنید.

1- آیا شستی های پیانو از نوع چکشی است؟
شستی های پیانو در اصل اهرمهایی هستند که چکشی را بلند کرده و بر روی تارهای پیانو می کوبند. همین موضوع حالت خاصی به شستی پیانو می دهد که یک کی بورد معمولی نمیتواند مانند آن باشد. به همین دلیل ، اغلب پیانوهای دیجیتال که جدیدا تولید میشوند ، از مکانیزم هایی داخل شستی ها استفاده می کنند که این حالت اهرم مانند را شبیه سازی می کنند تا نوازنده تفاوت کمتری با حالتی که در پیانوی واقعی آکوستیک وجود دارد حس کند. به این نوع مکانیزم در حالت کلی «Hammer Action» گفته می شود. به کل شستی ها و مکانیزمی که بخش شستی های یک پیانو را تشکیل می دهند در اصطلاح «اکشن پیانو» میگویند.

اصلی ترین تولید کنندگان پیانو دیجیتال یعنی شرکت های یاماها، رولند و کووایی سالهاست که روی این نوع تکنولوژی اکشن بررسی کرده و هرکدام از آنها نسل های مختلفی از این نوع اکشن را تولید میکنند و در مدلهای مختلفی از پیانوهای دیجیتال خود بکار بردند. حتما دقت کنید که صرفا فهمیدن چکشی بودن اکشن یک پیانو کافی نیست و خود این اکشن ها هم رده بندی و انواع مختلفی دارند که برای کسب اطلاع از جزئیات آن باید به صفحه مشخصات فنی آن مدل پیانو در فروشگاه پیانو مارکت مراجعه کنید.

2- آیا ورودی پدال قادر به تشخیص نیم پدال است؟
باید بدانید که پیانو واقعی آکوستیک دارای 3 پدال است. مهمترین آنها پدال سمت راستی است که پدال «خفه کننده|Damper» نامیده میشود. تقریبا کی بورد یا پیانوی دیجیتالی نمی توان پیدا کرد که نتوان به آن پدال وصل کرد ولی فقط برخی از مدلها قادر به تشخیص قابلیت «نیم پدال» هستند. بنابراین در صورت امکان مدلی را انتخاب کنید که حتما قادر به قبول هر سه نوع پدال باشد، ثانیا بتواند نیم پدال (یا درجات بیشتر) از فشار پدال را تشخیص دهد، ثالثا پدالها یا روی ساز نصب باشند و یا به همراه آن ارائه شده باشند. اگر لازم است پدال را بصورت جداگانه خریداری کنید، حتما به کیفیت مدلی که میخرید دقت کنید و دقیقا مارکی را بخرید که توسط سازنده پیشنهاد شده است. البته ما در پیانو مارکت تمامی محصولات خود را با لوازم جانبی پیشنهاد شده توسط خود تولید کننده به فروش میرسانیم.

3- آیا پیانو دارای مترونوم داخلی است؟
برای هنرجوی پیانو مترونوم یکی از وسایل تقریبا ضروری است. مترونوم در واقع دستگاهی است که می توان سرعت آنرا تنظیم کرد تا بتوان به همراه آن زمان دقیق نت ها و سرعت موسیقی را رعایت نمود. اغلب مدلهای پیانوی دیجیتال معرفی شده در پیانو مارکت دارای مترونوم داخلی هستند که شما را از خرید یک مترونوم اضافی معاف می کنند.

4- آیا پیانو قادر به ضبط نت های نواخته شده است؟
معمولا کی بوردها و پیانوهای دیجیتال دارای حافظه های مشخصی برای ضبط زنده اجرای موسیقی هستند. ضبط اجرا اعتماد به نفس هنرجو را بالاتر برده و هنرجو با پخش مجدد آن می تواند به دقت عملکرد خود مطمئن شود. بسته به نوع مدل ساز، امکانات بخش ضبط کننده ی آن نیز با هم فرق می کند. معمولا کافی است که ساز قادر به ذخیره یک تا سه آهنگ باشد. ولی مدلهایی هستند که می توانید چند لایه آهنگ را جداگانه ذخیره کرده و همراه با هم پخش کنید. یا اینکه می توانید آهنگ ذخیره شده روی ساز را روی حافظه فلش بریزید که می تواند برای بعضی از هنرجویان پیانو بسیار مهم باشد.

5- آیا پیانو انتخابی قادر به اتصال به کامپیوتر از طریق پورت USB است؟
اغلب دستگاههای موسیقی الکترونیکی مجهز به پورتهای استانداردی به نام MIDI هستند که از طریق آنها می توان این دستگاهها را به هم وصل نمود. از طریق همین پورت می توان مثلا یک پیانوی یا کی بورد را به کامپیوتر متصل نموده و اقدام به پخش یا ذخیره موسیقی از طریق کامپیوتر نمود. اتصال MIDI معمولا از طریق کابل خاصی صورت می گیرد و نیازمند ورودی MIDI در روی کارت صوتی است. با توجه به اینکه اغلب لپ تاپ های حاضر فاقد چنین پورتی بوده و در ضمن همه دسترسی به کابل MIDI ندارند، در سالهای اخیر اغلب تولید کنندگان اقدام به اضافه نمودن پورت USB به دستگاههای موسیقی نموده اند که از همین طریق می توان ضمن دسترسی به فایلهای ذخیره شده درون پیانوی دیجیتال، ارتباط MIDI بین کامپیوتر و پیانو را نیز فراهم نمود. این موضوع دارای اهمیت زیادی است چرا که در حال حاضر نرم افزارهای بسیار پیشرفته ای وجود دارند که قادرند یک کامپیوتر را تبدیل به یک پیانو با کیفیت بسیار عالی نمایند. با اینکار سیستم داخلی پیانوی دیجیتال کنار رفته و تنها از آن بعنوان کی بورد استفاده می شود. یعنی یک مدل قدیمی کی بورد می تواند صدایی با کیفیت یک پیانوی واقعی تولید کند. با مراجعه به مشخصات فنی پیانو می توانید متوجه شوید که آیا ساز مجهز به پورت USB است یا نه و اگر هست از طریق این پورت چه کارهایی می توانید انجام دهید. مثلا صرف وجود پورت USB به این معنی نیست که شما بتوانید حافظه فلش خود را به آن وصل کرده و مثلا آهنگی که روی پیانو ذخیره کرده اید را به آن منتقل کنید. ولی می توانید تقریبا مطمئن باشید که هر پیانویی که دارای پورت USB است را به کامپیوتر وصل کرده و از آن بجای پورت MIDI استفاده کنید.

6- میزان «چند صدایی|Poliphony» دستگاه چقدر است؟
سیستم داخلی هر پیانوی دیجیتال قادر است چندین صدا بصورت همزمان تولید کند. معمولا همه پیانوهای امروزی قادرند تا 64 صدا بصورت همزمان تولید نمایند ولی برخی از مدلهای پیشرفته قادرند 128 و حتی 256 یا 512 صدای همزمان را نیز تولید نمایند. هرچقدر میزان پولی فونی دستگاه بیشتر باشد کیفیت کلی صدای آن بالاتر خواهد بود. هرچند این موضوع برای کاربردهای آموزشی زیاد اهمیتی نداشته و در واقع برداشت های تولید کنندگان از این عدد با هم متفاوت است. مثلا با اینکه پیانوهای دیجیتال کورزویل یا نورد معمولا دارای پولی فونی زیر 64 هستند ولی گزارشی از اینکه این پیانوها در حین اجرا کم بیاورند منتشر نشده است. خلاصه اینکه، این عدد زیاد هم مهم نیست.

برای این جلسه نکات کلیدی در خرید پیانو دیجیتال را به اتمام میرسانیم و سعی میکنیم در مقاله بعدی این موضوع را تکمیل کنیم پس برای از دست ندارن مقالات پیانو مارکت حتما در خبرنامه ما عضو شوید.

 

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها